Forum Vege Świat Strona Główna Vege Świat
akcje, ekologia, wegetarianizm czyli wszystko co najlepsze
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rodzaje wegetarianizmu a także trochę teorii :)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Vege Świat Strona Główna -> Zdrowie i dieta
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bananna
roślinożertus niepospolitus
roślinożertus niepospolitus


Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 68
Skąd: vegeworld

PostWysłany: Pon Sie 13, 2007 13:20    Temat postu: Rodzaje wegetarianizmu a także trochę teorii :) Odpowiedz z cytatem

*Laktoowowegetarianizm (owolaktarianizm) [potocznie: lacto-ovo-veg] – najbardziej rozpowszechniona odmiana wegetarianizmu. Polega na rezygnacji z potraw mięsnych. Do jadłospisu dopuszczone są natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego: nabiał, jajka, miód.

*Laktowegetarianizm [potocznie lacto-veg] – popularna odmiana wegetarianizmu, polegająca na wyłączeniu z jadłospisu jajek. Laktowegetarianie dopuszczają jednak spożywanie mleka i jego przetworów.

*Owowegetarianizm [potocznie ovo-veg] – dieta, która z produktów zwierzęcych dopuszcza jedynie spożywanie jajek

*Weganizm [vegan] – polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich pokarmów wytwarzanych przez zwierzęta. Poza mięsem wyłączane są więc z jadłospisu mleko, sery, jaja oraz miód.

*Witarianizm – dieta polegająca na spożywaniu wyłącznie świeżych warzyw i owoców. Odrzuca jakiekolwiek potrawy gotowane. Witarianie rezygnują również z wszelkich napojów typu kawa, herbata.

*Frutarianizm [lub fruktarianizm, fruitarianizm, fruktorianizm] – najbardziej zaostrzona forma wegetarianizmu. Oprócz mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, fruktarianie nie jedzą żadnych owoców i warzyw, które musieliby zerwać. Ich pokarmem są owoce, które same spadną z drzewa.

*Makrobiotyzm – makrobiotycy mogą lecz nie muszą być wegetarianami- niektórzy jedzą ryby i owoce morza. Dieta ta kładzie nacisk na spożywanie żywności lokalnie wyhodowanej, świeżej- jak najmniej przetworzonej. Odrzuca sztucznie pędzone rośliny. W kuchni makrobiotycznej używa sie sporo żywności pochodzącej z morza (glony) i fermentowanej (kiszonki, tofu, miso)


Wielu wegetarian rezygnuje z wyrobów futrzanych, skórzanych i testowanych na zwierzętach. Ponadto niektórzy weganie uważają miód za produkt pochodzenia zwierzęcego, i w związku z tym go nie jedzą, jednak jest to sprawa indywidualnych przekonań.
Czasami wegetarianizm jest łączony z witarianizmem – dietą polegającą na jedzeniu wyłącznie surowych pokarmów (ew. podgrzanych do maksymalnej temperatury 41°C).


Etyka - motywacją dla wegetarian :)
Wielu ludzi uważa, że zwierzęta nie mogą cierpieć i powinny być lepiej traktowane. Sprzeciwiają się oni brutalnemu zabijaniu zwierząt na farmach i nadmiernej produkcji mięsa. Wielu z nich wierzy, że nie powinni spożywać mięsa dla dobra wszystkich żywych stworzeń. Dlatego rezygnują z diety mięsnej.
Niektórzy z etycznych wegetarian porównują zwierzęta do ludzi – zwierzę nie chce zginąć, jednak nie ma żadnego wyboru i zostaje siłą zaciągnięte do rzeźni. Wszystkie inne zwierzęta, jego przyjaciele i rodzina będą cierpieć po jego stracie. Samo zwierzę ma także pragnienia na przyszłość i ma prawo cieszyć się z życia, nie powinno cierpieć i być zabite tylko po to, aby wyżywić człowieka, gdy istnieją dla niego lepsze metody pożywienia.
Dla niektórych wegetarianizm jest także stylem życia opierającym się na ścisłych regułach etycznych nieszkodzenia innym istotom żywym, ściśle powiązanym z szeroko rozumianą ekologią.
Wielu wegan nie je jaj i nabiału z przekonania, że przy przemysłowym charakterze ich produkcji zwierzęta cierpią nie inaczej niż przy zabijaniu.

Zdrowie - kolejny plus wegetarianizmu
Większość naukowych autorytetów w sprawach żywieniowych (m.in. American Dietic Associaton, Physicians Committee for Responsible Medicine, National Health Service") zgodnie twierdzi, że przemyślana i dobrze zrównoważona dieta wegetariańska jest jedną z najzdrowszych diet stosowanych przez ludzi. Potwierdzają to liczne statystyki i badania epidemiologiczne prowadzone na dużą skalę w USA i w Wielkiej Brytanii. Wegetarianie jako grupa, w porównaniu z resztą populacji na tym samym terenie, zazwyczaj wykazuje niższą, średnią masę ciała, niższy poziom cholesterolu we krwi, niższe ciśnienie krwi, znacznie mniej przypadków zawału serca, nadciśnienia, cukrzycy, kilkunastu rodzajów nowotworów, osteoporozy i miażdżycy.
Rzekomy niedobór białek oraz aminokwasów wśród wegetarian stosujących zrównoważoną dietę nie został nigdy wiarygodnie dowiedziony. Głównym źródłem białka w diecie wegetariańskiej, w zależności od odmiany diety, mogą być jaja, mleko i jego przetwory lub rośliny wysokobiałkowe, takie jak np. rośliny strączkowe czy kasze.
Stwierdzono, że w pewnych okresach życia, przy niewłaściwie skomponowanej diecie wegańskiej mogą występować niedobory witaminy B12 (głównie u osób starszych), witaminy D (u dzieci i młodzieży), żelaza i cynku. Niedoborów można stosunkowo łatwo uniknąć modyfikując odpowiednio swoją dietę w tych okresach życia poprzez włączenie do posiłków produktów wegetariańskich bogatszych w te witaminy i minerały. W uzasadnionych medycznie przypadkach można również uzupełniać niedobory sztucznie, poprzez regularne spożywanie odpowiednich suplementów stosując się do zalecanego dawkowania.

Głód na świecie - to także motywacja
Niektórzy przeszli na wegetarianizm, aby zmniejszyć głód na świecie. Zostało bowiem stwierdzone statystycznie, że produkcja mięsa zużywa duże zasoby pokarmów roślinnych, co uniemożliwia bogatszym państwom dostarczanie żywności biedniejszym regionom, np: Afryce.

Inne czynniki wpływające na zostanie wege
Niektórzy ludzie uważają mięso za nieapetyczne i brzydzą się jego jedzeniem.
Inni zostali wychowani przez wegetarian i są przyzwyczajeni do takiego stylu życia. Jeszcze inni zostają wegetarianami ze względu na swojego partnera życiowego, członka rodziny albo przyjaciela.
Jeszcze inni uznają mięso za pokarm nienaturalny dla ludzi. Jako wzór wymieniają gatunki małp. Naukowcy nie do końca to potwierdzają, bo wiele małp na wolności zbiera małże i inne drobne zwierzęta, a najbliższe człowiekowi szympansy czasem aktywnie polują.
Istnieją także regiony, które zamieszkuje wielu wegetarian z ekonomicznego przymusu (m.in. wioski w biednych terenach Ameryki Południowej, Afryki i Azji), gdzie nie stać ich na mięso.
Badania naukowców z uniwersytetu w Southampton wykazały, że inteligentniejsze dzieci częściej decydują się na wegetarianizm w wieku dorosłym.

Wegetarianizm w świecie współczesnym
Wegetarianizm to bezmięsny sposób odżywiania się pokarmami roślinnymi i nabiałowymi (w tym również jajami). Łacińskie słowo "vegetare" znaczy rosnąć, kwitnąć, rozwijać się; "vegetator" to ten, który daje życie, a "vegetamen" - siła życiodajna". Każdy kto po raz pierwszy spotyka się z tą nazwą, najczęściej wychwytuje z niej tylko akcent negatywny, tzn., że wegetarianizm polega po prostu na niejadaniu mięsa i na tym koniec. Zaprzestanie jadania mięsa stanowi dopiero pierwszy krok wiodący w sferę różnorodnych spraw i problemów, zarówno zdrowotnych i żywieniowych, jak też moralnych, ekonomicznych, filozoficznych i wielu innych. Chociaż wegetarianizm znany jest od tysięcy lat, to dotychczas był traktowany jako ciekawostka i teoretyczny postulat, realizowany rzadko i przez nielicznych, mimo iż wegetarianami było wielu najwybitniejszych myślicieli, pisarzy, uczonych, filozofów. Należeli do nich m.in.: Sokrates, Platon, Pitagoras, Hipokrates, Plutarch, Leonardo da Vinci, Izaak Newton, Wolter, Lew Tołstoj, Bernard Shaw, Mahatma Gandhi i wielu innych. Wśród podstawowych motywów, jakimi kieruje się współczesny ruch wegetariański, dominują motywy etyczne, zdrowotne, ekonomiczne, ekologiczne i humanitarne. Wegetarianie uważają hodowanie zwierząt na rzeź za okrutne i nieludzkie, zaś walkę z tym i promowanie diety bezmięsnej - za swój moralny obowiązek. Jednocześnie, twierdzą, że człowiek jest jedną z wielu form życia na naszej planecie i nie powinien wykorzystywać swojej dominującej pozycji do zabijania i zjadania innych istot. Zwracają też uwagę, że jedzenie mięsa może być źródłem wielu nowych, nieznanych dotąd zagrożeń: zdrowotnych, ekologicznych i ekonomicznych, zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Motywy ekonomiczne wegetarianizmu wiążą się ze stwierdzeniem faktu, że gospodarka żywieniowa świata zdominowana jest przez potrzeby paszowe. Od 80 do 90% światowej produkcji zboża i roślin strączkowych przeznacza się na paszę dla trzody, której mięsem żywi się około 30% ludności świata. Skażenie środowiska na skutek masowej produkcji zwierzęcej jest nie mniejsze niż zatrucie odpadami przemysłowymi[potrzebne źródło]. Jako ruch społeczny wegetarianizm rozwija się obecnie w bardzo wielu krajach. Z potrzebami klientów - wegetarian liczy się przemysł spożywczy produkując dla nich m.in. potrawy bezmięsne, jak np. dania z soi (kotlety, pasztety i inne) w różnych wersjach smakowych. Współczesny wegetarianizm jest wyborem stylu życia, u podstawy którego leżą przede wszystkim względy humanitarne, intelektualne, zdrowotne, ekologiczne, a także ekonomiczne w skali makro, czyli całej naszej planety.

Wegetarianizm w Polsce
W Polsce wegetarianizm jest propagowany np. przez stowarzyszenie Empatia i fundację Viva!. Organizują oni różne happeningi, spotkania i demonstracje przeciwko takim firmom jak KFC, McDonald's Corporation czy różnym sklepom sprzedającym futra. Co roku wiele miast przyłącza się do Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu, który odbywa się w ostatnim tygodniu maja. Ponadto, 1 października ma miejsce Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Od 2003 roku obchodzony jest Dzień Ryby, który ma miejsce 20 grudnia i propaguje wegetariańskie święta Bożego Narodzenia w Polsce. Od 1994 roku ukazuje się w kioskach ogólnodostępny miesięcznik Wegetariański Świat

wydaje mi się, że ta ciekawa lektura przyda się początkującym wege - teorii troszke nigdy za wiele!! :)
_________________
"..my eyes are green, 'cause I eat a lot of vegetables.." no i WEGETARIANIZM wzmacnia mój organizm :)

REGULAMIN forum i ZASADY pisania postów
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Nazwa Skype
Reklama


Wysłany: Pon Sie 13, 2007 13:20    Temat postu:

Powrót do góry
clibin009
Nowicjusz
Nowicjusz


Dołączył: 08 Wrz 2018
Posty: 53

PostWysłany: Sob Wrz 08, 2018 02:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

clb20180908
moncler outlet
ugg boots
nike outlet
coach outlet online
coach canada
nike huarache shoes
fitflop uk
ugg sale
coach outlet store online
ysl handbags
nike outlet online
salomon outlet
moncler outlet store
nike outlet store online
coach outlet canada
michael kors bags
new balance outlet
cheap nfl jerseys wholesale
skechers outlet
yeezy boost 350
rolex replica watches for sale
coach outlet online
ralph lauren sale
ralph lauren
nfl jerseys
nike running shoes
ralph lauren sale
air more uptempo
supreme shirts
supreme shirts
adidas outlet online
michael kors outlet clearance
coach outlet online
moncler outlet store
fitflops sale
ugg outlet
pandora charms
coach outlet online
ralph lauren outlet online
longchamp outlet
timberland shoes
polo ralph lauren outlet online
michael kors outlet store
ralph lauren sale clearance uk
birkenstock sandals
coach factory outlet online
adidas yeezy boost 350
longchamp outlet online
pandora charms sale
cheap jordan shoes
michael kors outlet clearance
coach factory outlet online
coach outlet
dansko shoes
kate spade outlet
kate spade bags
pandora jewelry
astros jerseys
oakley sunglasses outlet
nike air presto
lebron james shoes
adidas yeezy
coach outlet store
cheap jordan shoes
canada goose
kate spade purses
canada goose outlet
nike dunks
michael kors outlet store
coach outlet store
jordans
michael kors outlet store
coach outlet store online
cheap ray ban sunglasses
adidas sneakers
air max
coach outlet
city royals jerseys
philipp plein outlet
fred perry polo shirts
nike air max 2018
philipp plein
ugg boots
canada goose
polo ralph lauren outlet online
michael kors outlet canada
polo ralph lauren outlet
pandora jewelry
dodgers jerseys
mlb jerseys wholesale
nike outlet
moncler outlet online
coach outlet store online
adidas outlet store
ecco shoes
yeezy boost
athletics jerseys
cheap air max
cheap jordan shoes
moncler outlet
christian louboutin sale
discount oakley sunglasses
coach outlet online
air max 90
canada goose jackets
vans outlet
michael kors handbags
coach factorty outlet store
adidas stan smith
polo ralph lauren outlet
nike air max zero
fitflops uk
birkenstock shoes outlet
kate spade outlet online
pandora charms outlet
coach factory outlet online
canada goose outlet
air jordan shoes
coach bags
birkenstock outlet
salvatore ferragamo shoes
columbia outlet
nike air max 97
air max shoes
canada goose outlet online
coach outlet online
michael kors
brewers jerseys
supreme uk
canada goose
lacoste polo shirts
christian louboutin shoes
nike sneakers
pandora outlet store
fake rolex
birkin handbags
michael kors outlet clearance
yeezy shoes
christian louboutin shoes
coach outlet online
moncler coats
ralph lauren uk
tory burch outlet online
canada goose jackets
christian louboutin shoes
pandora sale clearance
air jordan retro
cheap nike shoes
timberland shoes
pandora charms
coach outlet store online clearance
rangers jersey
michael kors outlet clearance
toms outlet online
canada goose jackets
timberland shoes
ecco outlet
birkenstock outlet store
twins jerseys
cheap oakley sunglasses
converse outlet
blue jays jerseys
adidas ultra boost
yeezy boost 350
cheap jordans
timberland outlet
coach factory outlet
cheap oakley sunglasses
supra for sale
jimmy choo outlet
prada outlet online
ray bans
birkenstock uk
canada goose outlet store
coach factory outlet
coach outlet online
polo ralph lauren
canada goose jacket
kyrie 4
adidas shoes
louboutin outlet
mulberry
ugg boots
air max outlet
asics outlet store
pandora charms
columbia shoes
coach factory outlet online
harden vol 1
pandora jewelry outlet
toms outlet store
adidas yeezy boost
mlb jerseys cheap
cartier watches
adidas outlet online
coach factory outlet
pandora charms outlet
adidas campus shoes
coach factorty outlet online
adidas yeezy shoes
coach outlet online
coach outlet online
coach factorty outlet store
canada goose parka
salvatore ferragamo outlet
coach outlet online
kate spade handbags
kate spade handbags
nike air max 2018
ralph lauren outlet online
ugg outlet online
ugg outlet
michael kors outlet
yeezy boost 350
christian louboutin shoes
ugg outlet online
underarmour outlet
polo ralph lauren outlet online
rockies jerseys
fitflop sandals
ugg canada
rolex replica watches
ugg canada
burberry outlet
cheap ray ban sunglasses
coach factory outlet online
kate spade bags
fitflops sale clearance
kate spade outlet
ralph lauren uk
jordan shoes for sale
coach outlet online
ysl outlet
hermes handbags
pandora charms sale clearance
kate spade outlet online
cheap oakley sunglasses
coach factory outlet
adidas outlet online
ugg boots
adidas nmd r1
coach factory outlet
kate spade outlet online
canadian goose
pandora jewelry outlet
converse shoes
ugg boots outlet
coach outlet canada
ugg outlet
coach outlet store online
adidas superstars
devil rays jerseys
nike shoes outlet
ugg outlet
discount oakley sunglasses
cheap oakley sunglasses
adidas outlet store
coach factory outlet
nike zoom
kate spade outlet online
coach outlet online
moncler outlet online
nike outlet store
ugg outlet store
kate spade outlet online
pandora charms outlet
adidas superstar shoes
nike shox shoes
nike outlet store
toms shoes
nike outlet online
jimmy choo shoes
mbt
timberland boots
angels jerseys
michael kors handbags
supreme clothing
tiffany and co outlet
birkenstock outlet online
basketball shoes
ray ban glasses
ugg boots outlet
timberland boots outlet
air max 95
nike shoes
ugg boots
kate spade outlet online
pandora charms sale clearance
cheap jordans
supra for sale
kate spade handbag
ralph lauren uk
polo outlet online
mont blanc pens
ecco shoes for women
michael kors outlet online
cheap jordan shoes
ralph lauren
canada goose sale
longchamp outlet
ugg outlet store
moncler outlet online
oakley sunglasses outlet
mariners jerseys
converse all star
michael kors outlet store
uggs outlet
louboutin shoes
louboutin outlet
nike sneakers
pandora rings
coach outlet canada
coach factory outlet online
louis vuitton outlet store
mulberry handbags
kate spade outlet online
nike zoom shoes
louis vuitton outlet online
christian louboutin shoes
nfl jerseys
gucci outlet store
pandora jewelry
cheap air jordans
uggs outlet store
adidas nmd r1
michael kors canada
louis vuitton factory outlet
coach factory outlet online
canada goose outlet store
birkenstock sale
michael kors outlet online
ecco outlet
coach factory outlet online
jordan shoes
hermes bag
pandora charms sale clearance
hermes bags
cheap jordans for sale
red bottom heels
michael kors outlet online
pandora jewelry
coach outlet online
michael kors outlet
coach outlet store online
canada goose jackets
canadian goose jacket
north face outlet store
tory burch outlet online
nike tessen
louis vuitton outlet
nike air max 2019
pandora canada
ugg shoes
ralph lauren sale clearance uk
michael kors canada
ugg outlet store
hermens
uggs outlet
michael kors outlet online
tory burch outlet store
canada goose outlet store
canada goose sale
hermes outlet
nike cortez classic
burberry outlet store
canada goose coats
kate spade handbags
cheap air jordans
valentino outlet
durant shoes
coach factory outlet online
pandora jewelry
canada goose outlet
ugg outlet
pirates jerseys
jimmy choo
adidas outlet
cheap jordan shoes
canada goose
nike free 3.0
ugg outlet store
cheap jordans free shipping
yeezy shoes
louis vuitton handbags
cheap air jordans
adidas nmd runner
ralph lauren outlet online
canada goose coats
jordan shoes
birkenstock outlet store
dr martens boots
nike outlet store
retro 11
canada goose outlet
coach outlet online
uggs outlet
mets jerseys
birkenstock shoes
braves jerseys
air jordans
timberland outlet
ralph lauren outlet online
indians jerseys
uggs outlet online
michael kors outlet clearance
coach factory outlet online
tory burch handbags
adidas store
coach factory outlet online
pandora charms outlet
moncler outlet store
ecco outlet
nike cortez classic
gucci outlet online
adidas shoes
michael kors outlet online
kate spade handbags
coach outlet online
louis vuitton outlet online
canada goose
air max 87
nike air max 90
pandora outlet
nmd adidas
reds jerseys
ugg outlet store
kobe shoes
orioles jerseys
uggs outlet
pandora charms sale
cheap jordan shoes
mont blanc pen
coach factory outlet
cheap jordans
kate spade outlet online
pandora jewelry outlet
north face jackets
canada goose jackets
kate spade outlet store
ronaldo jerseys
yeezy shoes
adidas nmd r1
moncler outlet
timberland outlet
padres jerseys
ugg boots
pandora charms outlet
tiffany outlet
mulberry uk
pandora jewelry
louis vuitton factory outlet
kobe shoes
new balance outlet store
swarovski outlet
nike huarache shoes
christian louboutin sale
moncler coats
ugg outlet online
adidas originals
canada goose
fitflops sale
ralph lauren uk
michael kors outlet store
uggs outlet
coach factory outlet online
air max
nike free 5.0
michael kors outlet online
canada goose coats
ugg outlet
air more money
red bottoms
coach factory outlet online
swarovski crystal
marlins jerseys
cheap ray ban sunglasses
mulberry outlet uk
ugg boots sale
ugg outlet
fitflop sandals
fendi handbags
ugg outlet online
cheap oakley sunglasses
dr martens
adidas outlet store
polo ralph lauren outlet
coach outlet online
oakley sunglasses wholesale
nike air max 97
air max 1
red bottom
coach outlet store online
birkenstock outlet
pandora charms
nike shoes
coach factory outlet online
kate spade outlet online
michael kors
kate spade handbags
fitflops sale clearance
pandora charms sale
michael kors outlet store
canada goose jackets
longchamp
coach outlet online
louis vuitton outlet
fitflop shoes
moncler jackets
fred perry outlet
tiffany and co jewelry
prada shoes
white sox jerseys
louboutin shoes
coach factory outlet online
kate spade purses
reebok outlet
vans outlet store
pandora jewelry store
moncler
rolex replica watches
uggs outlet
dr martens boots
salvatore ferragamo
hermes bags
moncler coats
canada goose outlet store
nike react shoes
coach factorty outlet online
kate spade handbags
pg 2 shoes
air max shoes
discount oakley sunglasses
pandora charms outlet
asics outlet
pandora outlet
fitflops sale
diamondbacks jerseys
clb20180908
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
Reklama


Wysłany: Sob Wrz 08, 2018 02:07    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Vege Świat Strona Główna -> Zdrowie i dieta Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Vege Świat  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group